Ученици от СУ „Петко Рачов Славейков“ участваха в проект по Еразъм+ ,,Zombieland” (Земята на зомбитата). Проектът се осъществи в период от една седмица в малко градче близо до Франкфурт – Бад Мариенберг. „Програмата беше интересна и поучителна”, твърдят участвалите.
Целта е да погледнат истината в грозни очи и да вземат съответните мерки – 40 младежи от България, Португалия, Чехия и Германия искат не само да разберат как изглежда зомби-вирусът, но и да открият как действа и в кои организми и политически организации вече е поел контрола. Амбициозната им задача е да намерят антивируса, за да попаднат младите отново в положение да водят живота на свободни, самоуверени и зрели хора.
Занятията започват още с пристигането, като през първия ден се провежда Фестивалът на зомбито, където участниците представят материал, разказващ за зомбитата в държавата, от която идват. Българският отбор представя филм и танц. По време на фестивала участниците се преобличат като истински зомбита със съответстващ грим.
Всеки ден по програма е изпълнен с игри, междукултурно обучение и сътрудничество, творчески упражнения за разказване на истории, откриване на индивидуални и колективни възможности, политически дискусии, интроспективен анализ, сърдечно образование (откриване кои сме всъщност и какъв живот искаме да водим), връзка с природата, упражнения за (повторно) свързване на точките между познанието тяло и емоция, практики за медитация и самоосъзнаване, игривост, разработване на противоотрова за лечение на Зомби-вируса и спасяване на света. Някои от игрите са насочени към построяване на град на бъдещето с ограничени средства, училище на бъдещето, създаване на приложение, участниците сами да измислят игри за зомбита, които да представят на Фестивала на зомбито.
По време на планираната в програмата екскурзия до Бон групата посещава музей, разказващ за миграциите в Германия чрез изкуство.
В предпоследния ден от проекта, „зомбитата“ вече се превръщат в хора, но преди това участниците имат за задача да се гримират като зомбита, но този път по-реалистични от предишния – с фалшива кръв, рани, пробождания, разкъсани дрехи и т.н., след което им е направена индивидуална и групова фотосесия, точно преди осъзнаването и превръщането им отново в човеци.
По традиция в този вид проекти в последния ден от програмата следват думи на раздяла, с които участниците, през сълзи, си обещават, че това не е „сбогом“, а „до скоро“.
Автор на материала: Мелвин Сюлейман, 11в клас
🔽Последвайте ни и в Facebook🔽