Георги Дичков от Езиковата спечели награда на публиката в конкурса „Който спаси човешки живот, спасява цяла вселена“

Нов живот

Краят на месец юни от години е белязан с особено вълнение  – това е времето, когато Центърът за еврейско-българско сътрудничество събира в Бургас лауреатите на най-престижния и единствен по рода си конкурс „Който спаси човешки живот, спасява цяла вселена“. Тази година той е десети подред, юбилеен, и е посветен на 80-годишнината от спасяването на българските евреи.

За Езикова гимназия „Христо Ботев“ особена гордост е постижението на Георги Дичков, ученик на Надежда Карагьозова,   който си подели наградата на публиката със Симеон Добрев от Бургас, с когото получиха равен брой гласове.  Гимназията бе представена и от ученичката Виктория Пламенова от литературен клуб „Добродетели“ с ръководител Емилия Владева, която за трета поредна година е сред лауреатите на конкурса, а литературният клуб отбеляза своето десето присъствие на този форум.

Учениците бяха наградени с тридневно участие в Х Международен литературен ученически фестивал на Центъра за еврейско-българско сътрудничество“Алеф“, който се провежда под общата тема  „Приятелството – смисъл и спасение“.  Георги и Виктория бяха част и от първата  Международна младежка конференция на тема „Спасяването на българските евреи – възможен модел на поведение за младите хора днес” , която се проведе под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България. В края на Международната конференция на Алеф участниците приеха Етичен кодекс на пазителите на паметта.

В Бургас учениците бяха придружавани от  Емилия Владева, която в началото на месец април бе удостоена с почетното звание „Пазител на паметта“. То е естествен резултат от многогодишната ѝ дейност с литературен клуб „Добродетели“ за опазване, съхраняване и популяризиране сред учениците на непреходни примери на хуманизъм.

По време на 4-дневното пребиваване в Бургас Георги и Виктория имаха възможност да гледат филми за Холокоста, да се докоснат до творчеството на Георги Бърдаров, носител на Европейската награда за литература за 2021 г. и председател на българското жури, да общуват отблизо с Мария Касимова – Моасе, дългогодишен журналист и автор на книги, с поета Недялко Йорданов, с писателя Кристофър Бъкстън,  с доц.д-р Ангел Джонев, с журналистката Саша Журков, член на международното жури и с редица гости на форума от ООН, от Австрия, Полша, Румъния, Словакия и Израел. Всеки от тях се е посветил на хуманната идея за зачитане на човешките права и носи в себе си болката от голямата човешка драма на милиони хора по време на Втората световна война.

Тази година участие в конкурса взеха 170 ученици от 9 страни – Израел, България, Словакия, Полша, Унгария, Испания, Румъния, Австрия и Германия. През всичките тези години в конкурса намериха място творбите на близо 1700 участници от 11 страни.

🔽Последвайте ни и в Facebook🔽

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *