Инспектори по труда от България и служители на германската Дирекция за финансов контрол на недекларирания труд проверяват съвместно сигнал за нарушени права на български работници. Става въпрос за германско дружество, което наема от 2017 година наши сънародници, като използва за посредници български фирми, регистрирани в област Смолян, притежавани от чужд гражданин, предаде БНР.
Българите се командироват и работят в завод за производство на бетонни изделия в района на Хамбург. Двете контролни институции установяват дали са изпълнени всички условия за действително командироване. Ако се установи, че такива няма, това е предпоставка за социален дъмпинг, тъй като наетите сънародници се съгласяват да работят при по-ниски заплати и по-ниски осигуровки.
Сред основните изисквания за командироване на работници в рамките на предоставяне на услуги в друга държава членка на Европейския съюз е предприятието, което ги командирова, да извършва значителна част от стопанската си дейност на територията на България.
Задължително е също командированите да имат трудови договори с български работодател и отново с него да са подписали споразумение за командироване. Експертът на главната инспекция по труда Дина Христова дава съвети за тези, решили да работят извън страната:
„В никакъв случай да не се съгласяват и да не тръгват без да са подписали някакъв вид документ, чрез който те заминават там, в който да са определени условията, при които работят. 24 часа преди заминаването поне те трябва да бъдат отново писмено запознати с минималните условия на труд в държавата, в която отиват да работят“.
Всеки може през сайта на главната инспекция по труда да провери дали командироването му крие риск да бъде недействително.
dnes.bg