Общите военни разходи в световен мащаб през миналата година са се увеличили с 3,7% и са достигнали рекордното равнище от 2,24 трлн. долара, сочат данните от публикуван тази седмица доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI – СИПРИ).
Най-рязко увеличение на военните разходи на годишна база е отчетено в Европа, като то възлиза на 13% и представлява рекорд за последните 30 години.
Средствата за въоръжение, изразходвани през 2022 г. от САЩ, Китай и Русия, се равняват на 56 % от общия размер на военните разходи по света, пише БТА.
Лъвският пай се пада на САЩ
Военната машина на Пентагона миналата година е похарчила около 877 млрд. долара или 39 % от общите световни военни разходи, се посочва в доклада на СИПРИ.
Въпреки че това е най-голямата военна помощ, предоставена от която и да е държава на един бенефициент след края на Студената война, тя представлява само 2,3% от общите военни разходи на САЩ.
През 2022 г. САЩ са отделили 295 млрд. долара за военни операции и поддръжка, 264 млрд. долара за поръчки и научноизследователска и развойна дейност и 167 млрд. долара за разходи за военен персонал.
В средата на този месец американският Институт за политически изследвания „Нешънъл прайоритис проджект“ публикува резултатите за 2022 г. от ежегодното си изследване на разпределението на парите на американските данъкоплатци. В доклада на института се посочва, че през миналата година всеки американски гражданин е платил средно по 1087 долара на фирми подизпълнители на Пентагона. За сравнение средствата, които се падат на един данъкоплатец за предучилищно, начално и средно образование през същия период, възлизат на 270 долара. Средностатистическият данъкоплатец е платил 298 долара на 5-те най-големи компании подизпълнители на военни поръчки и само 19 долара за програми за психично здраве и лечение на зависимости от алкохол и наркотици. Средният данъкоплатец е платил 106 долара на най-големия военен изпълнител „Локхийд Мартин“ и само 6 долара за възобновяема енергия, се посочва още в доклада на „Нешънъл прайоритис проджект“.
За разлика от тях Китай има малък брой бази в Южнокитайско море и само една зад граница, която се намира в Джибути. Миналата година Пекин е похарчил около 292 млрд. долара за военните си нужди, което е около три пъти по-малко от разходите на Вашингтон.
Китай и Япония са водещи в продължаващото увеличаване на разходите в Азия и Океания
Китай се нарежда на второ място в световната класация за военни разходи за 2022г., изготвена от СИПРИ. Отделените 292 млрд. долара са с 4,2 % повече от предходната 2021 г., и с 63 % повече от военните разходи на Пекин от 2013 година. Бюджетът за отбрана на Китай се увеличава ежегодно през последните 28 г., отбелязва СИПРИ.
Военните разходи на Япония са се увеличили с 5,9 % между 2021 г. и 2022 г., достигайки 46 млрд. долара, или 1,1 % от БВП. Това е най-високото равнище на японските военни разходи от 1960 г. насам. Новата стратегия за национална сигурност, публикувана миналата година, очертава амбициозни планове за увеличаване на военния капацитет на Япония през следващото десетилетие в отговор на възприеманите нарастващи заплахи от страна на Китай, Северна Корея и Русия.
Русия и Украйна увеличават военните си разходи в разгара на войната
Руските военни разходи нарастват с приблизително 9,2% през 2022 г. или около 86,4 млрд. долара. Това се равнява на 4,1 % от БВП на Русия през 2022 г., в сравнение с 3,7 % от БВП през 2021 г.
Данните, публикувани от Русия в края на миналата година, показват, че разходите за национална отбрана, най-големият компонент на руските военни разходи, вече са с 34% по-високи в номинално изражение, отколкото в бюджетните планове, изготвени през 2021 г.
През 2022 г. военните разходи на Украйна достигат 44 млрд. долара, което представлява ръст от 640 %. Това е най-голямото увеличение на военните разходи на една държава на годишна база, регистрирано някога от СИПРИ.
Нивата на военните разходи от Студената война се връщат в Централна и Западна Европа
През 2022 г. военните разходи на държавите в Централна и Западна Европа възлизат на 345 млрд. долара. В реално изражение разходите на тези държави за първи път надхвърлят тези от 1989 г., когато Студената война приключва, и са с 30% по-високи от тези през 2013 г. Няколко държави увеличиха значително военните си разходи след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., а други обявиха планове за повишаване на равнището на разходите за периоди до едно десетилетие.
„Нахлуването в Украйна оказа незабавно въздействие върху решенията за военни разходи в Централна и Западна Европа. Това включваше многогодишни планове за увеличаване на разходите от страна на няколко правителства“, каза д-р Диего Лопеш да Силва, старши изследовател от екипа на СИПРИ. „В резултат на това можем да очакваме, че военните разходи в Централна и Западна Европа ще продължат да нарастват през следващите години“, допълни той.
Някои от най-резките увеличения се наблюдават във Финландия (+36 %), Литва (+27 %), Швеция (+12 %) и Полша (+11 %).
Гласове.бг