Пчелите продължават да измират с нарастващи и доста бързи темпове. Учените определят за най-застрашени тези популации, които живеят в близост до райони, населени с хора, пише Futurism.
Дори пчелите, които живеят в отдалечени от цивилизацията гори и не са изложени на химически пестициди и унищожаване на местообитания, изчезват в доста ужасяващи количества. Това разкрива ново проучване, публикувано в списание Current Biology.
Пчелите, както казва The Bee Conservancy, „лежат в основата на нашето оцеляване„. Човешките селскостопански процеси разчитат на тези ценни опрашители, които играят критична роля в отглеждането на културите, които ние и нашият добитък ядем; те играят подобна критична роля и в естествените хранителни системи.
15-годишното проучване, което приключи миналата година, проследи внимателно популациите на пчели и пеперуди в три различни отдалечени, гористи райони в САЩ.
След като анализираха данните, изследователите успяха да заключат, че приблизително 62,5 процента от първоначалната пчелна популация е изгубена, докато популациите на пеперудите са се свили със също толкова шокиращи 57,6 процента.
Броят на видовете пчели също е намалял, като районът е загубил 39 процента от видовото си биоразнообразие.
„Нашите резултати предполагат„, предупреждават авторите на изследването, „че рязкото намаляване на опрашителите може да не е ограничено до райони, изпитващи преки антропогенни смущения.“
Заслужава да се отбележи, че надземните гнездящи пчели се справят по-зле от подземните, въпреки че всички популации, както отбелязват изследователите, показват рязък спад.
Въпреки че няма ясно обяснение защо тези отдалечени популации намаляват.
Съществуващите хипотези обясняват това с глобалното затопляне, инвазивни видове насекоми или други ефекти на човешката дейност, които могат да се усетят далеч извън градовете.
Дир.бг