Има поне три държави, които обективно печелят от войната в Украйна и това са Китай, Турция и Съединените щати. Очевидно вървим към война на изтощение, в която обаче се изтощават освен двете воюващи страни, така и Европа като цяло. На първо място всички се изтощават икономически, но това създава и социално напрежение, което може да предизвика обществен натиск, който да доведе до прекратяване на конфликта. Това каза Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, в предаването „Клуб Investor” на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
След началото на войната НАТО се консолидира около Съединените щати и вече никой не говори за мозъчна смърт на Алианса. Войната в Украйна помага до голяма степен за това Русия и Европа взаимно да се неутрализират, което освобождава ръцете на САЩ да се съсредоточат върху противоборството с Китай, който е другата печеливша страна. Не трябва да се пропуска и факта за всичко това, което американската военна и енергийна промишленост получи като възможности за пазари. Китай също печели и то много, защото страната беше извадена от неуютната позиция да бъде лидер на авторитарните режими. Китай защитава своите интереси и не подкрепя както Русия, така и санкциите срещу Русия. Китай става търсен и приемлив партньор, а същото го прави и Ердоган. Турският президент беше единственият, който успя да застане до генералния секретар на ООН Гутериш като посредник при сделката за украинското зърно, припомни Кючуков.
Наблюдаваме относително стабилизиране на фронтовата линия във войната в Украйна с атаки и контраатаки от другата страна, а Русия се стреми да овладее тези територии от четирите области, вече присъединени към нея, които все още не са овладени, отбеляза той.
„По-важното е, че това е поредният епизод на една война, на която не се вижда краят…В нито една от страните няма готовност и желание да се върви към мирни преговори…Очевидно вървим към война на изтощение, в която обаче се изтощават освен двете воюващи страни и Европа като цяло”, посочи Кючуков.
По думите на събеседника всички са губещи от войната на изтощение и следват – при оптимистичен сценарий, още месеци, в които ще последва същото, което се случва вече 11 месеца. На първо място всички се изтощават икономически, но това създава и социално напрежение, което може да предизвика обществен натиск, който да доведе до прекратяване на войната.
„В Европа няма антивоенни протести, но има социални, свързани с войната. Протестите са срещу резултатите от войната, а не срещу причината. Те оказват своето влияние върху елитите и правителствата, каза Кючуков.
Коментирайки въпроса дали конфликтът ще бъде ограничен до територията на Украйна, тойпосочи, че не вижда реална опасност от директно включване на страна членка на НАТО в конфликта.
„Аз обаче непрекъснато си задавам следния въпрос: Какво ще се случи, когато следващата ракета, която падне на територия на страна членка на НАТО и убие нейни граждани, бъде не украинска, а руска? Тогава очевидно рискът ще бъде много по-голям и нашата реакция съвсем няма да бъде толкова успокояваща, подчерта събеседникът“, каза Кючуков
По думите му властта на Путин към момента не е под въпрос и не се наблюдава натрупване, което да доведе до промяна в Русия.
dnes.bg