Крумовград гради своя европейски облик, твърди Себихан Мехмед

Валентина ИВАНОВА

Г-жо Мехмед, как приключи годината за община Крумовград, доволни ли сте от свършената работа?

– Смятам, че успяхме да изпълним голяма част от планираното и не може да не сме доволни. През 2022-ра рехабилитирахме пътища в общината, които от много години имаха нужда от ремонт. Това са пътищата към селата Рогач, Сливарка и Гулийка, над 11 км. През първите две години от мандата извършихме пълна реконструкция и рехабилитация на 14 улици в града. Шест от тях – със средства от Държавен фонд «Земеделие», а 8 – с общинско финансиране и дарителска помощ.

Предвиждаме реновиране на още улици – в новия квартал «Изгрев», на пазара, пред Паспортна служба, улица «Изгрев» и др.

Разбира се, обновяването на общинската пътна мрежа ще продължи. Имаме сключени договори за участъците Аврен-Дивисилово-Егрек около 13 км, Гривка-Раличево 2,5 км, Багрилци – Чернооки 4 км. Също и пътя Долна – Горна Кула, около 5 км, който води до Водопадът на сътворението. По време на пандемията се оказа, че това е предпочитано място за отдих. Затова сме насочили нашите усилия да осигурим по-добър социален достъп до него за туристите.

– В Община Крумовград има много населени места. В много от тях водоснабдяването е дългогодишен проблем. Как го решавате?

– Освен на пътищата, обръщаме много сериозно внимание на водоснабдяването на населените места. В село Багрилци изградихме мрежа. За първи път потече вода и това се превърна в събитие, в истински празник за хората там. Дори направиха курбан. Селото не е голямо, но през лятото се пълни – завръщат се нашенци от цял свят и от страната.

През 2023 година ще започнем работа по водоснабдяването на село Чал.

Ученици от Крумовград на крепостта край село Храстово

– Забелязва се целенасочено обособяване на зона за отдих край града. Какво развитие сте планирали там?

– Много се радвам на зоната за отдих около Крумовград. Тя се намира край река Крумовица. Започва от началото на града. Вече половината от участъка е изградена и въведена в експлоатация. Сега се проектира останалата. Тя ще се разположи от моста, свързващ Крумовград със зоната, където са болницата и административната сграда на «Дънди Прешъс Металс». С тази зелена зона градът наистина ще придобие европейски облик.

Общинското ръководство обръща специално внимание на децата

Крумовград се прочу с открития Музей на златото, уникален за България. Той ли заема водещо място в стратегията за развитието на туризма в района?

– Музеят вече придобива популярност. Той стана възможен благодарение на добрия проект, изготвен от археолога на Ада тепе доц. д-р Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей при БАН, и екипът проектанти. Там са изложени всички артефакти, открити на рудника. Основната му цел да направи паралел между добива на първото злато през 15 век пр.н.е. и съвременните условия за модерния рудодобив.

Освен музея, за развитието на туризма важна роля ще изиграе и археологическия обект край село Храстово. Много емоции ни донесоха и археолозите на средновековната крепост там. Откриха две кули още при първата си експедиция. Проучванията ще продължат, работи се и по социализацията на обекта. Учениците много се запалиха, изработиха сами рекламни дипляни и ги разпространяват, за да популяризират тази забележителност.

През 2022 година се проведе първата „Среща на крумовградчани от близо и далече“

Отдавна се чува, че в Крумовград ще заработи плувен басейн. Какви са плановете на общинската власт за развитието на спорта и дейностите за децата и младежите?

– До края на 2023 година ще отвори врати нова модерна детска градина в село Подрумче. Тя се изгражда със средства по национална програма, като Крумовград е единствената малка община с одобрен проект.

Създадохме и детски площадки в селата Полковник Желязово и Вранско, които донесоха много радост на малки и големи.

За младите и активни хора се надяваме скоро да осъществим идеята за изграждане на открити плувни съоръжения, важни за развитието на спорта и за здравето на крумовградчани. Те ще бъдат три на брой: басейн с олимпийски размери, един по-малък и един, подходящ за деца, както и голяма зала със съблекални и съпътстващи помещения. Комплексът ще бъде изграден в бившия казармено-жилищен район, който поетапно се обновява.

Единственият жив ветеран от отечествената война Юсеин Мемиш от Малък Девесил на върши 100 години

– Усещат ли се още последиците от Ковид-кризата? Справи ли се здравната система в Крумовград по време на пандемията?

– Здравеопазването придоби ново значение в периода на пандемията от Ковид 19. Тежката ситуация показа нуждата от болница в нашия град. МБАЛ «Живот+» може да не е перфектна, но обслужи много добре жителите на общината. Направихме спешен ремонт на последния етаж, където беше бившата хирургия, и създадохме Ковид-отделение с 15 допълнителни легла. Важна е дейността и на Медицински център «Проф. Д-р Никола Милчев». Отправям нашата благодарност към екипите на двете лечебни звена, ръководени от д-р Танева и д-р Иванова.

Тъй като искаме да осигурим необходимите здравни грижи на крумовградчани, Общинският съвет гласува на новоназначените лекари да се предостави допълнително една работна заплата извън възнаграждението по Здравна каса или от болницата. На желаещите да дойдат в Крумовград медици предоставяме и квартира на минимална наемна цена. Радостно е, че още в началото 2023 година млада лекарка е назначена във Вътрешното отделение. Тя е местен човек, който се завръща в родния край да търси своята реализация.

Себихан Мехмед получи персоналната награда „Принос в развитието на местното самоуправление“ в категория „Средна община“ на годишната среща на местните власти

Имахте идея за създаване на общинско дружество за градски транспорт. Успяхте ли да я осъществите?

– Миналата година създадохме дружество, което да осъществява транспорт в Крумовград и още две населени места – Полковник Желязово и Вранско. Обявихме обществена поръчка за закупуване на три автобуса. За съжаление три процедури се провалиха. В момента тече последният подбор. Съвсем скоро ще бъдат отворени офертите, за да можем да заложим в бюджета необходимите средства.

През 2022 година проведохте първата «Среща на крумовградчани отбилзо и далече», където се събраха местни хора и живеещи в чужбина нашенци. Какъв е ефектът от проявата?

– Всеки крумовградчанин, където и да живее по света, винаги може да се върне в родния край. Мнозина видяха с очите си как се развива общината и съм сигурна, че тенденцията нашенци да се завръщат и да се реализират тук ще продължи. Крумовград има нужда от всеки човек.

🔽Последвайте ни и в Facebook🔽

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *