Изказването на френския президент Еманюел Макрон, че Западът трябва да обмисли необходимостта от гаранции за сигурността на Русия, ако Москва се съгласи на преговори за край на войната в Украйна, беше посрещнато с буря от критики в Киев и балтийските страни през уикенда, съобщава Ройтерс.
В интервю за френската телевизия Те Еф 1 Макрон каза, че Европа трябва да подготви бъдещата си архитектура на сигурността и също така да обмисли „как да даде гаранции (за сигурността) на Русия в деня, в който тя се върне на масата на преговорите“.
Михайло Подоляк, водещ съветник на украинския президент Володимир Зеленски, заяви, че светът е този, който се нуждае от гаранции за сигурността от Русия, а не обратното. „Цивилизованият свят има нужда от „гаранции за сигурността“ срещу варварски намерения от следпутинова Русия“, написа той в Туитър вчера.
Олексий Данилов, секретар на украинския Национален съвет за сигурност и отбрана, каза, че „денуклеаризирана и демилитаризирана“ Русия би била най-добрата гаранция за мира не само за Украйна, но и за света. „Някой иска да осигурява гаранции за сигурността за страна терорист и убиец?“, попита Данилов в Туитър и добави: „Вместо Нюрнберг – да подпишем споразумение с Русия и да си стиснем ръцете?“
Изказването на Макрон предизвика критика и в някои от балтийските страни, които имат граница с Русия и я възприемат като нарастваща заплаха.
Бившият премиер на Финландия Александър Стуб каза, че е „фундаментално“ несъгласен с френския президент. „Единствените гаранции за сигурността, върху които трябва да се фокусираме, са по същество неруски“, написа той в Туитър. „Русия първо трябва да гарантира, че няма да напада други (страни)“.
Бившият литовски външен министър Линас Линкевичус каза, че Русия разполага с гаранции за сигурността, стига да не „напада, анексира или окупира“ съседите си. В Туитър той написа, че „ако някой иска да създаде нова архитектура на сигурността, която позволява на терористична държава да продължи да прилага методите си за сплашване, той трябва да помисли пак, това няма да стане“.
В Киев Давид Арахамия, депутат и член на преговорния екип на Украйна по времето, когато се провеждаха преговори с Русия, каза, че Украйна е готова да даде на Русия гаранции за сигурност, стига да бъдат изпълнени четири условия. „За тази цел ще бъде достатъчно: да напусне територията на нашата страна, да плати репарации, да накаже всички военнопрестъпници, да предаде доброволно ядрените си оръжия“, написа Арахамия в Телеграм, като добави: „След това ние сме готови да седнем на масата на преговорите и да говорим за гаранции за сигурност“.
Интервюто на Макрон предизвика негативни реакции и от представители на управляващата коалиция в Германия, както и от опозиционния Християндемократически съюз.
Източник БТА