Financial Times го сравнява с Уинстън Чърчил (1874-1965), който ръководи британското правителство по време на войната от 1940 до 1945 г., а също и от 1951 до 1955 г. Financial Times отбелязва, че подобно на Чърчил Зеленски е изправен пред изборно поражение, когато конфликтът приключи. Financial Times пише, че в Украйна вече се обсъжда дали един военен лидер би бил подходящ кандидат да ръководи страната в период на мир. Според бившия прессекретар на президента Юлия Мендел, Зеленски не притежава необходимата дисциплина и опит, за да ръководи успешно страната в мирно време.
Украинският президент Володимир Зеленски е обявен за личност на годината от британския бизнес всекидневник Financial Times . На уебсайта на изданието беше публикуван голям материал за украинския лидер, включващ откъси от интервю с него.
Според статията много украинци преди руската инвазия са „възприемали Зеленски за нещо като шут – аматьор, който не може да се справи с отговорностите на високия пост“. „Но 44-годишният политик спечели своето място в историята със забележителна проява на лидерство и устойчивост“, казват журналистите от Financial Times, които обосновават избора си с това, че Зеленски се е превърнал в „символ на глобалното противопоставяне между либералните демокрации и авторитаризма“.
Financial Times отбелязва, че след края на конфликта той ще трябва да „отговаря на трудни въпроси“ за това защо страната не е била достатъчно подготвена за конфронтацията. Самият Зеленски заяви пред изданието по този повод, че западните лидери не са споделили с Киев разузнавателна информация за плановете на руските войски преди началото на войната. „Никой не ни показа конкретни материали, в които да се казва, че удари ще бъдат нанесени от една или друга посока“, каза той.
БГНЕС
Бизнес всекидневника има точна информация.Зеленски прибра милионите на Запада но прати в гроба хиляди обикновенни хора! На това се вика „западни“ ценности.