Започват археологически разкопки край древното светилище Татул

  • Ръководител на експедицията е проф. Николай Овчаров, а проучаванията се финансират от Община Момчилград

Нов живот

След 15-годишно прекъсване отново започват разкопки на един от знаковите обекти на българската археология – светилището на Орфей при село Татул. Научен ръководител на проучването е археологът проф. Николай Овчаров. В него ще участват също д-р Николай Бояджиев от Регионален исторически музей-Смолян и Даниела Коджаманова, директор на Регионален исторически музей-Кърджали. Разкопките се финансират изцяло от община Момчилград.

Светилището край село Татул функционира от каменно-медната епоха до края на езическия период. В центъра на култовото място има запазен до днес саркофаг, изсечен в скалата. Според историците светилището е посветено на починал и обожествен тракийски цар, а една от хипотезите е, че гробът е на митичния герой Орфей. През 2-3 век след Христа в района на мястото на езическия храм е изградена аристократична вила, която в 10 век се превръща във византийско светско имение на видни аристократи.

„Откритите при разкопките множество оловни печати-моливдовули показват, че тогава тя е била собственост на видния ромейски велможа севаст Георги Палеолог, приближен на император Алексий І Комнин в края на 11 и началото на 12 в. Той става основоположник на династията Палеолози, която управлява Византийската империя през ХІІІ-ХІV в.”, заяви проф. Овчаров. Той поясни, че средновековният период е цел на започващите след два дни археологически проучвания.

„При първите разкопки не беше открита църквата на комплекса, каквато би трябвало да има в такова имение. Но само на няколко десетки метра от превърнатото във вила древно светилище тогава има останки от каменна сграда. Още през 30-те години на ХХ в известният кърджалийски краевед Никола Иванов отбелязва тези останки и ги определя като християнски храм”, каза още проф. Овчаров.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *