Русия още не е започнала нищо сериозно в Украйна, заяви днес президентът Владимир Путин след четири месеца война, в която армията на Русия изгуби хиляди убити и ранени и продължава с масирани бомбардировки да срива до основи цели украински градове, а с ракети да нанася удари по цялата страна.
„Днес чуваме, че искат да ни победят на бойното поле. Е, какво да кажеш, нека опитат“, добави той със саркастична усмивка.
Това стана по време на извънредна среща в Кремъл с ръководството на долната камара на парламента и лидерите на партийните групи в нея, на която им благодари за действията им в завършилата вчера пролетна сесия. „Действахте консолидирано и сплотено – като истински държавници и патриоти на Русия, за които в сложни условия междупартийните разногласия минават на заден план. Защото партии имаме много, но Родината е една и няма нищо по-важно и висше от съдбата на Отечеството“, продължи той.Според него не Русия е нападнала Украйна на 24 февруари, а Западът още през 2014 г., когато той изпрати армията да окипура и анексира Крим, което и до днес е признато от едва половин дузина държави и псевдодържави, създадени от Кремъл.
Путин говори за геноцид спрямо хората в Донбас и че Западът е основният инициатор и виновник за случващото се, той провокирал конфликта, „за да премине към нов етап в борбата с Русия“. Според него иначе нямало да се стигне до разпалването на война и въвеждането на санкции от неназованите от него държави.
В предавано по телевизията и от държавните новинарски агенции в интернет слово, президентът каза, че „те трябваше да разберат, че вече са изгубили още от самото начало на специалната военна операция, защото то означава и начало на кардиналната разруха на световния ред по американски и либерално-глобалисткия американски егоцентризъм“.
Преминава се вече, смята Путин, към „многополюсен свят, основан на международното право, на истинския суверенитет на народите и цивилизациите, на волята им да живеят своята историческа съдба, със воите ценности и традиции и на изграждането на сътрудничество на основата на демокрацията, справедливостта и равноправието“. Според Путин „трябва да се помни, че вече е невъзможно този процес да бъде спрян“.
„Ходът на историята е неумолим и опитите на колективния Запад да наложи на света своя нов световен ред са обречени на неуспех“, продължи той. След което подчерта, че „имаме много привърженици, включително в САЩ и Европа, а още повече по другите континенти и страни и те ще стават все повече и повече и в това няма никакво съмнение“.
„Дори в страните, които все още са сателити на САЩ, нараства разбирането, че сляпото подчинение на техните управляващи елити на сюзерена, като правило не съответства на националните им интереси, а често кардинално им противоречи“, каза Путин.
„С нарастването на тези настроения в обществото в крайна сметка всички ще бъдат принудени да се съобразяват“, добави той.
„Истината и реалността е, че народите на повечето страни не искат такъв живот и такова бъдеще, а действително се стремят не към формален и декоративен, а към съдържателен, истински суверенитет и просто се умориха да стоят на колене, да се унижават пред тези, които се смятат за изключителни и в собствен ущърб да обслужват интересите им“.
Това, което хората в демократичния свят, вече не искат в собствените си страни, той описа така:
– тоталитаризъм
– цензура
– закриване на медии
– произвол към журналистите и обществениците
– същата практика и в политиката, културата, образованието, изкуството, всички сфери на обществения живот в западните страни
– тоталитарен либерализъм, повсеместни забрани
всичко това бива налагано на целия свят.
В заключение Путин заяви: „Чуваме, че искали да ни победят на бойното поле. „Е, какво да кажеш, нека опитат“.
„Вече се наслушахме, че Западът иска да воюва с нас „до последния украинец“. Това е трагедия за украинския народ, но изглежда всичко отива в тази посока. Всички са длъжни да знаят, че ние, общо взето, сериозно нищо не сме и започвали“.
И предупреди, че не се бил отказал от мирни преговори, но тези, които се откажат, трябва да знаят, че „все по-сложно ще им бъде да се договарят с нас“.
На последните заседания на Държавната Дума депутатите приеха и редица поправки в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс като:
– затвор от 12 до 20 години за участие във въоръжен конфликт или военни действия, които не са в интерес на Русия
– затвор от 10 до 20 години за събиране, съхраняване и предаване на противника на сведения, които може да бъдат използвани срещу армията, но формулировките са размити така, че няма нужда да се доказва, че това е по нечие чуждо поръчение и кое точно може и не може да се използва срещу армията
– за държавна измяна ще се смята вече преминаване на страната на противника.
Едно от новите предложения е, сражаващите се проруски сепаратисти да бъдат признати наравно с воините на руската армия. Путин се кимна одобрително.
Източник: Гласове