Проливните дъждове през последните дни продължават да причиняват бедствия на различни места в страната. Частично бедствено положение беше обявено в община Вършец, в община Руен, в Криводолското село Ракево, както и в град Враца. Проходът “Петрохан“ остана затворен заради свлачища, паднали дървета и прокопан асфалт.
Жълт код за обилни валежи е обявен за неделя в 17 области в страната, предупреждават синоптиците, предава БНР. Кодът е за Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Търговище, Габрово, Ловеч. София-област, Пазарджик. Пловдив, Стара Загора, Сливен, Бургас, Ямбол, Смолян, Хасково и Кърджали. Очаква се количествата за денонощието да са до 25-30 mm.
Две села пострадаха в община Руен. В село Снежа проливният дъжд активира 3 свлачища, две от които на общинския път за Заимчево. Движението оттам за автобуси и тежкотоварни автомобили не е препоръчително. Лека кола е отнесена от придошлата река Казан дере, която минава през село Речица, съобщи кметът Исмаил Осман. Придошлата вълна я е влачила 200 метра надолу по реката.
Има много материални щети по инфраструктурата на селата, но се радваме, че няма жертви, коментира Осман. Наводнени са и приземните етажи на 2 къщи в Речица. За овладяването на свлачищата община Руен ще иска финансиране от държавата, предаде БНР.
В пострадалите села няма измервателни уреди, които да отчетат колко дъжд е паднал, но проливната вълна е минала през селата Дропла, Ясеново, Речица и Снежа.
Вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството в оставка Гроздан Караджов провери разчистването на прохода Петрохан, предаде БГНЕС. Дейностите по разчистване на републиканския път са в ход, но проходът все още е затворен.
“На място сме с екипите на АПИ и фирмите, които поддържат тази област. Основната причина за бедствената ситуация е запушване на водосток – преминаване на малка река, която е подкопала пътя. Дефакто става дума за бедствено-аварийно положение. Пътят в този си вид е неизползваем“, категоричен е регионалният министър, цитиран от Нова телевизия.
Караджов не се ангажира с точно време, което ще отнеме възстановяването на щетите. “Но като възстановяване, това, което планираме, за да не се затвори изцяло пътя за дълго време – ще изместим самото платно колкото е възможно по-навътре странично в прохода, за да бъде проходим. След това ще започнат укрепителните дейности. Първо обаче трябва да спрем водата, за да не тече върху пътя“, каза Караджов.
Наводнения, затворени булеварди и закъсали автомобили причиниха интензивните валежи у нас в петък и събота.
Положението във Вършец стана критично, след като река Ботуня разруши част от корекцията си. Реката отнесе четири моста, използвани за преминаване от кварталите към центъра на града. Калната вода завлече и камион. Наводнени са къщи в квартал „Заножене“ и в село Горно Озирово. Засега основният мост в парка, който е бетонен, удържа на стихията. За последните 10 часа във Вършец са паднали 130 литра на квадратен метър. Дъждът в късния следобед е спрял.
В частично бедствено положение е и Враца. Основни булеварди потънаха под вода, показа репортаж на Би Ти Ви. В по-ниските части на пътните платна се събира вода и шахтите не могат да я поемат. По улиците на града има закъсали автомобили, няма пострадали хора. Някои от основните подлези са блокирани и през тях движението е невъзможно. На място работят екипи на пожарната и общинското предприятие „БКС“, които отводняват критични места.
„От вчера имаме 35 сигнала във връзка с интензивните валежи. Става въпрос за завирявания и паднали клони. В момента обстановката е нормална. От нощта имаме само един сигнал, на който сме реагирали“, каза пред Нова тв Красимир Димитров, директор на дирекция „Аварийна помощ и превенция” към Столичната община. По думите му няма опасност от преливане на реки.
Заради сериозното количество валежи в последните дни на много места у нас бяха нанесени и материални щети. Най-тежко бе положението в Горна Оряховица, Асеновград и Велико Търново, където паднаха рекордни количества дъжд.
Проблеми има и в Смолянско. Река Малка Арда излезе от коритото си и наводни къща в село Малка Арда в смолянската община Баните след обилни дъждове в продължение на 20 часа. От община Баните многократно са подавали искания до Междуведомствената комисия по бедствия и аварии за финансиране на подпорна стена, която да ограничи водата, но от там няма никакъв отговор, разказа кметът на Баните Павлин Белчев пред БНР. „На 25 март е последното писмо, с което сме искали финансиране на тази подпорна стена пред Комисията за бедствия и аварии и за съжаление, нямаме абсолютно никакъв отговор. Ние в случая с това писмо сме поискали на четири възлови места в община Баните, където има спешна необходимост от предприемане на мерки за предотвратяване на бъдещи проблеми, свързани с бедствия и аварии, но на този етап няма нищо и в крайна сметка държа да отбележа, че тук не говорим за обект, който струва милиони левове. Говорим за стена, която цифром и словом струва 250 000 лева с ДДС и аз апелирам тази комисия да заработи, защото тя е единственият способ, който би могъл да помогне да се предотвратят подобни бедствия и аварии“, обясни той.
В Смолянско има риск за пътя Девин-Смолян, който е компрометиран на много места. Критично е и във Вършец. Преля и река Ботуня, разрушавайки моста не селото.
Затворен проход
Проходът Петрохан бе затворен тази сутрин заради паднали на пътя камъни. Временно движението по път II-81 София – Монтана в участъка Бързия – Гинци при км 59 е ограничено поради паднала скална маса и наводнен пътен участък. Проходът вероятно ще остане затворен до понеделник, съобщава БТА, цитирайки областното пътно управление на Монтана. Трафикът се регулира от „Пътна полиция“. От пътната агенция същевременно информираха, че заради катастрофа временно движението по изпреварваща и активна лента на магистрала „Тракия“ при км 61 в посока София е ограничено. Трафикът се осъществява в аварийна лента и се регулира от „Пътна полиция“.
Мобилизация
Заради обилните валежи вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова свика съвещание с представители на предприятията и институциите, отговорни за поддържане на язовирите. В момемнта не са достигнати критични нива и няма опасност от преливане, докладваха на срещата от „Напоителни Системи“ ЕАД, „Земинвест“ ЕАД , Министерството на околната среда и водите, Държавната агенция по метрология и технически надзор и Държавното предприятие по управление и стопанисване на язовирите. Областните управители и кметовете са получили указания как да действат при влошаване на ситуацията.
Код оранжево
Оранжев код за обилни валежи е обявен за днешния съботен ден за 8 области у нас – Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, Пловдив, Пазарджик, Смолян и Кърджали. Това показва справка в сайта на Националния институт по метеорология и хидрология. Очакваните валежи там са между 35 и 50 мм. За останалите области в страната кодът е жълт – в тях се очакват валежи между 15 и 35 мм.
През следващото денонощие времето ще остане динамично. Над много райони в цялата страна ще продължи да се развива мощна купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни, временно интензивни валежи, придружени с гръмотевични бури. На места количествата ще са значителни и има условия за градушки. Вечерта валежите ще отслабват. Ще духа слаб в източните райони до умерен североизточен вятър. Максималните температури ще са между 20° и 25°, в София – около 21°.
По Черноморието ще има краткотрайни интензивни валежи, в отделни райони придружени с гръмотевици. Ще духа до умерен вятър от източната четвърт. Максималните температури ще са 20°-23°, близки до температурата на морската вода. Вълнението на морето ще бъде 2 бала.