Вълчо Костов или пионерът на зелените училища в България

  • Днес ще получи наградата „Мултикултурният човек“

Валентина ИВАНОВА

Той е среден на ръст, слаб и скромен и не се набива на очи. Но кърджалийци, които са се срещали с него го запомнят, защото винаги са получавали уважение и подкрепа. Те знаят и за заслугите му към спорта, образованието и изграждането на добри междусъседски отношения с Турция и Гърция. Стотици си спомнят незабравимите летни лагери в базата в Равда, където Вълчо Костов е емблема.

Кметът Румен Димитров награждава Вълчо Костов с медал за заслуги в развитието на спорта. Стадион „Дружба“, по време на Международния турнир, в който участват отбори от Гърция, Турция и Украйна.

Израства като кръгъл сирак. Били са шест деца, той – изтърсакът. Роден е в близкото до Кърджали село Доброволец, което вече не съществува. С обичайното си чувство за хумор разказва, че хората там се раждали селяни, а умирали граждани, тъй като ги погребвали в кърджалийското гробище.

Никак не е бил лек животът му. Учи в Рудозем до 7 клас, защото сестра му тогава живее и работи там. После се връщат в Кърджали, където Вълчо завършва 8 клас и се записва в новооткрития Техникум по селско стопанство, който предлага пълен пансион. След средното образование любознателният младеж решава да продължи да учи и да придобие занаят, с който да може да се изхранва. Насочва към зоотехника в София. Следването обаче се оказва скъпо и непосилно за финансовите му възможности и се налага да започне работа. Така става отговорник по спорта и туризма в окръжния съвет на комсомола в Кърджали. Спортът му е в кръвта от ранно детство. Играе футбол още от ученик.

10. Вълчо Костов с отбора на Чорлу

После става шеф на тотото в града, където работи дълги години и нееднократно е награждаван като отличник по приходите. Канцеларията му е в спортна зала „Арпезос“, близо до всички спортисти. Даже си спомня как всяка сутрин играели футбол на малки вратички, включвал се и прочутият треньор по вдигане на тежести Елин Толумов. Тогава деятелите на спорта са били като едно семейство, царял е дух на приятелство и солидарност. А цялата кърджалийска общественост е стояла плътно зад спорта и го е подкрепяла.

По това време го избират за президент на Футболен клуб „Арда“. Там го заварва прословутия мач на кърджалийския отбор срещу „Дунав“ – Русе за влизане в „А“ група, проведен на стадион „Дружба“ на 28 май 1988 г. До днес мисли като мнозина, че резултатът е следствие на политическа намеса.

7. Футболният отбор на „Арда“ гостува в Комотини

В предприятието „Ученически лагери“ Вълчо Костов разгръща истинския си организационен талант. Като негов ръководител, попада в курортно селище в тогавашна Чехословакия. Прави му впечатление големият брой деца, които в зимни условия са на почивка там. Разбира от своите домакини какво представляват т.нар. Зелени училища, където сред природата се провеждат занимания по естествени науки. Впечатлен от чешката идея, щом се връща в България, атакува министъра на образованието и успява да го убеди в ползата от подобно мероприятие и у нас.

Започва с първите зелени ваканции като превозва 1700 души с влак от Кърджали до Бургас, а от там – с автобуси до „Слънчев бряг“. Тогава в курорта има 5-6 хотела с парно, където може да настани учениците. В следващите години кампанията се разраства. Интерес проявяват училища и от Крумовград, Ардино, Кирково… Транспортирането на групите се усложнява още повече. Тогава чевръстият ръководител влиза в преговори с превозвачи от Слънчев бряг, които и без друго не са много натоварени извън летния сезон, и успява да сключи изгодни договори, съгласно които автобуси ще вземат децата от родните им места и ще ги придвижват до определения хотел на морето.

9. Отборът на Кринидес гостува в Кърджали

За своята дейност на пионер в Зелените училища в България Вълчо Костов получава наградата „Отличник на Министерството на образованието“.

По-късно предприемчивият кърджалиец се включва в изграждането на почивната база в село Равда, където впоследствие стотици деца и възрастни от Източните Родопи прекарват летните си ваканции.

Два корпуса със 160 места и столова за 600 души години наред е изпълнена до краен предел през летните месеци. Там Вълчо Костов е посрещал и много известни българи като проф. Илчо Димитров, проф. Александър Фол и др.

1. Вълчо Костов с Петко Гачев – голмайстор номер 1 на „Арда“ за всички времена

Затова когато един ден пристигат багерите и разрушават сградите, Вълчо Костов е ужасен и покрусен. Оказва се, че са удовлетворени реституциионни претенции и земята е върната на собственици, които нямат интерес от ученическа база там.

През дългите години в спортните среди Вълчо Костов с непринудената си общителност създава безброй приятелства и ценни контакти. Чрез тях се стига до побратимяване на Кърджали с община Чорлу в Турция и с гръцкия Кринидес, близо до Кавала.

Вълчо Костов е в дъното на първите контакти с Чорлу, използвайки доброто си приятелство с бившия футболист в „Арда“ Алекбер Камберов и баща му Юксел, които са се установили в Турция. Тогавашният кмет Исмет Саралийски посещава през септември 1992 г. турския град и с колегата му Йонал Вейсал подписват договор за побратимяване. Тогава в Кърджали се създава дружеството за българо-турско приятелство и за неоспорим председател е избран Вълчо Костов.

Вълчо Костов след сесията на общинския съвет с кметовете на Кърджали и Чорлу, март 2022 г.

Не след дълго в Чорлу се провеждат местни избори и ръководството се сменя. В суматохата договорът не е заверен в турското министерство на външните работи и не добива представителност. Едва на 31 март 2022 година официалното побратимяване е скрепено отново по време на тържество в общинския съвет на Кърджали. Домакинът Хасан Азис и колегата му Ахмед Саръкурт скрепяват сътрудничество.

С град Кринидес сътрудничеството започва благодарение на приятелството между Вълчо Костов и гръцкия бизнесмен Йорго. Тези контакти постепенно са занемарени и загубени и не се стига до подписване на договор.

Като дългогодишен деятел на спорта Вълчо Костов намира картината с футболна „Арда“ за плачевна. Според него не е нормално кърджалийската публика да подкрепя отбор, в който няма нито един играч от града или региона.

Той смята, че с наемници можеш да спечелиш битка, но не е война. Скъсана е връзката между детската школа и мъжкия състав. Няма мотивация в подрастващите да се развиват в този спорт, без да се надяват да продължат в представителните гарнитури.

За дългогодишния спортен деятел е важно общинската власт да се ангажира с поддръжката на базата и с развитието на детско-юношеските формации, не само във футбола, а и в баскетбола, волейбола, водната топка, щангите и т.н. Вниманието на цялата общественост също трябва да е насочена към  израстване на здраво поколение с високи морални качества, които се изграждат чудесно чрез занимания със спорт. А за една нация няма по-голямо богатство от здрави и възпитани млади хора, милеещи за бъдещето на града.

На церемония на 1 юни проф. Хикмет Мехмедов и общественикът Вълчо Костов ще получат наградата „Мултикултурният човек“ на Арт движение Кръг.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *