Ще се окажат ли руските щурмови хеликоптери от решаващо значение за изхода от руската инвазия в Украйна?

Още от началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари Русия положи всички усилия  да неутрализира военновъздушните сили, противовъздушната отбрана и да разруши военните летища на украинските сили. По този начин Русия си осигури още в началото на войната превъзходство във въздуха, което е от решаващо значение за хода на бойните действия. След повече от три месеца война руските сили изпробваха в Украйна почти всичките си налични системи от въоръжения, но като особено надеждни и ефективни се показаха новите образци руски щурмови хеликоптери, които по много свои характеристики са сравними, а по някои дори превъзхождат западните аналози.

През последната седмица руските войски подготвят нова мащабна атака в района на град Славянск, най-важния опорен пункт на украинските сили в Донбас, съобщи украинският генерален щаб.

Руските войски прехвърлят нови части в хода на извършвани приготовления за атака на Славянск от две посоки – откъм намиращия се под техен контрол Изюм, който е на около 50 км на север, и откъм наскоро превзетия град Лиман, се казва в ежедневната сводка за бойните действия на генералния щаб на украинските сили. Според Украйна Русия е прехвърлила към района на Изюм 250 военни машини и е поправила повреден железопътен мост, за да ускори снабдяването на частите си.

Украинският генерален щаб допълни, че в същата зона е разположена и ескадрила щурмови хеликоптери Ка-52 „Алигатор“. Тези вертолети са смятани за най-усъвършенстваните тежки щурмови хеликоптери на Русия.

Какво отличава тези летателни бойни машини и ги прави толкова ефективно оръжие във всички въоръжени конфликти, които Русия е водила през последните години? Артилерията не успя да се докаже като достатъчно надеждно оръжие  по-специално във войната в Украйна, тъй като бойните части и машини много бързо се предислоцират и стават трудна за поразяване мишена за наземните въоръжения, отбелязва в. „Независимая газета“.

Руските хеликоптери Ка-52 „Алигатор“ (Hokum B – „Трик“ по класификацията на НАТО) са разработени от конструкторското бюро „Камов“ на базата на по-ранен модел – Ка-50 „Черна акула“, чието бойно кръщение е още по време на съветската инвазия в Афганистан.

Във войната в Украйна хеликоптерите Ка-52 обичайно се използват от руските сили в тандем, а пилотите извършават пускове на ракети от разстояние до целта повече от 5 километра, което прави бойната летателна машина на практика неуязвима. Но дори и поразени тези хеликоптери често успяват да се върнат обратно в базите си, тъй като имат подсилена броня на пилотската кабина.

Ка-52 „Алигатор“ е руски разузнавателно-щурмови хеликоптер от ново поколение, чийто вариант за корабно базиране Ка-52 „Катран“ може да бъде снабден дори с по мощна система от въоръжение. Прототипът на Ка-52 за първи път се появи на авиационното изложение МАКС-2005 в Подмосковието. Изпитателните полети на машината започнаха през 2008 г. През същата година започва серийното производство на тези хеликоптери, които стават конкурент на друг модел руски вертолети – Ми-28 Н „Нощен ловец“. И двата модела хеликопетри имат екипаж от двама души, но за разлика от Ми-28 Н при Ка-52 пилотите са разположени един до друг, а не един зад друг, като по този начин хеликоптерът получава възможност да стане и учебно-тренировъчна машина. Хеликоптерът Ка-52 е двувитлов, без витло на опашката.

Появата на нови композитни материали позволи на конструкторите на Ка-52 „Алигатор“ максимално да бронират пилотската кабина за защита на екипажа, без да се налага да увеличават ненужно теглото на машината, отбелязва „Независимая газета“.

Главният конструктор на Ка-52 Сергей Михеев успява да разработи дори уникална система за катапултиране на екипажа на хеликоптера, което се постига чрез откачане на лопатите на витлата чрез взривен механизъм. Направено е всичко за сигурността на екипажа в бойни условия. Кабината е доста компактна, но навигационните и прицелните прибори са усъвършенствани.

Хеликоптерът може да носи също разнообразно въоръжение, сред което най-мощни са управляемите ракети „Атака“ и „Щурм-ВУ“. Машината може да носи въоръжение с тегло 2800 кг, включително неуправляеми ракети, бомби, и автоматични оръдия, което прави от тежкия щурмови хеликоптер истински въздушен танк.

През март 2016 г. няколко машини Ка-52 бяха прехвърлени в състава на авиационната група на руските Военнокосмически сили в Сирия. Излитащи от палубата на самолетоносача „Адмирал Кузнецов“, тези хеликоптери се доказаха като ефективно оръжие в борбата с групировката „Ислямска държава“( ИД).

Ка-52 М е усъвършенствана версия на хеликоптера Ка-52 „Алигатор“. Първият полет на Ка-52 М се състоя през август 2020. Проучва се възможността новата версия Ка-52 М да носи новата руска крилата ракета, известна само като „Изделие 305“, а също така да разполага с модернизирана оптико-електронна система.

Единствените трудности с експлоатацията на хеликоптерите Ка-52 от руската армия е недостигът на обучени пилоти, но работата в тази насока продължава, посочва „Независимая газета“. Ка-52 „Алигатор“ е бойна летателна машина, която е особено ефективна за унищожаване на колони от бронирана военна техника в дълбочина в територията на противника и нанасяне на изненадващи удари по военни обекти, защото хеликоптерът е способен да лети на пределно ниска височина и да остава незабележим за радарите. Според западни анализатори Русия вече изчерпва запасите си от високоточни ракети, каквито би могла да използва при инвазията си в Украйна. Заради това използването на щурмови хеликоптери като Ка-52 ще стане все по-решаващо за изхода на бойните действия.

Украинската армия обаче получава все повече оръжия от Запада, включително ПЗРК, които са способни да противодействат на руските хеликоптери. В крайна сметка изходът от войната може да бъде решен от запазване или изгубването от Русия на превъзходството във въздуха, както показва опитът на съветската военна кампания в Афганистан, когато Съветският съюз започна да понасят тежки загуби, след като САЩ  доставиха на муджахидините ПЗРК „Стингър“. Затова руските сили са поставени пред дилемата да водят война на изтощение или светкавична офанзива с по-малко материални и човешки загуби.

Източник: БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *