Нов живот
Първите 17 черни лешояда, които са изчезнал вид в България, ще пристигнат в района на Източните Родопи в края на май. Главни виновници за това щастливо събитие са хората от фондация „По-диви Родопи”, чийто фокус е възстановяването на естествените природни процеси чрез възстановяване на популации и местообитания на изчезнали видове животни. Екипът работи в района на Източните Родопи вече десетилетие, като въвлича и местната общност. За тези години общата им работа е успяла да върне на територията египетски лешояди, 400 елена лопатари и 50 благородни елена, както и да засели 15 зубри за първи път от стотици години. Последните три пристигат преди няколко седмици от Полша. Към момента те се намират в адаптационна ограда. Те са първите диви зубри, затова поведението им се следи задълбочено. След време ще бъдат социализирани и приобщени към по-голяма група.
„Това, което правим за региона, е полезно за местното икономическо развитие, а в същото време е добро и за природата. Районът има изключително богатство, което е малко познато дори на българите. Постигнатите цели са толкова вдъхновяващи. Например чрез природосъобразно пашуване дадена територия изхранва толкова животни, колкото в тежките месеци в края на зимата. Това значи, че когато храната е най-изобилна – през пролетта и лятото – няма да има недостиг, което позволява на растителността да се развива. От друга страна, поддържането на тези полуоткрити пространства подпомага естествения процес на създаване на природна мозайка в ландшафта и пейзажа, което работи за биоразнообразието“, казват Нели Найденова и Андреана Трифонова от фондацията.
Организацията държи на качественото фотозаснемане. Работи както с професионални фотографи, така и с деца със страст към пейзажната и дива фотография. Работата на терен е свързана с доста пътувания, защото в Източните Родопи има четири централни зони – Маджарово, където се действа по въпроса с лешоядите, Студен кладенец, в който са основните дейности с елените лопатари, дивите коне и зубрите, Черноочене и Бяла река, където отново са заселени лопатари и благородни елени. Периодично специалистите посещават различните видове животни, за да следят здравословното им състояние, числеността и поведението им. Редовно се следят дивите коне и териториалното им придвижване. Голяма част от животните са с поставени предаватели, което помага за проследяването им.
Важен елемент е поддържането на живия контакт с местните предприемачи, със собствениците на къщи за гости, туристически агенции и пр. Работи се усилено и с доброволци.
„Нашата цел е да ги образоваме за характерностите на дивите животни, защото те не обитават зоопарк и понякога може да имат не чак толкова приемливо поведение. Те се чувстват като у дома си в дивата природа. Хора, които работят с туристи, трябва да са наясно с това, да комуникират с тях, да им обясняват, че ние сме им на гости, а не те на нас. В последните години се наблюдава бум на туризма в района, идват и много хора, които искат да гледат зубрите. Местните създават продукт, свързан с тях – туристически пътеки и услуги, така че дивата природа допринася много за развитието на туризма там. Ние също помагаме с обучение, информация и връзка между различните мрежи“, допълват двете дами.