След двегодишно прекъсване заради извънредната епидемична обстановка бе възстановен традиционния селищен празник на Дрангово. В двора на училището, където се провежда повече от двадесет години, се събраха да се повеселят стотици жители и гости на селото.
Празникът започна с изпълнение на танцовата група към училището на фона на химна на Родопите „Бела съм, бела юначе” и развяване на български знамена. Последва изпълнение на химните на България и на Европейския съюз.
При откриването на празника кметът на селото Радостина Чилингирова изрази радостна си, че след две години отново всички заедно могат да веселят. Пожела на съселяните си и гостите здраве, късмет и благоденствие.
Тай като празникът е в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост директорът на училището Мирослава Ликова награди изявилите се през учебната година ученици.
Заслужени аплодисменти получи празничната ученическа програма, подготвена по сценарий на Галя Ненова, преподавател по български език и литература.
Със специален поздрав се включиха и малките палавници от Детска градина „Славейче”.
След това започна фолклорна програма с оркестър „Рожен” от Смолян и големият български гайдар Петър Янев. Мнозина, останаха изненадани, когато го видяха и в ролята на кларнетист. Въртяха се продължителни кръшни хора, на които дранговчани са майстори.
С голямо нетърпение бе посрещната общоселската томбола, от която десетки си тръгнаха с впечатляващи награди – саксийни цветя, големи плюшени играчки, електроуреди и кухненски прибори, неща които винаги ще им напомнят за дата 21 май 2022 г. Най-голямата награда – агне, се падна на 8-годишната Елиф Хъзова. За да прибере красивото и нежно животинче и помогна майка й.
Празникът продължи до късно с музикално веселие със инструменталистите и изпълнителите Симеон Заимов, Алекси Димитров и местните певци Андрей Мъсърлиев, Динка Менова, Пламена Манолова, Джулияна Енчева и младият гайдар Радостин Ислямов. Включи се и Дени Сираков от Пловдив, възпитаникът на музикалното училище в Широка лъка.
Организатори на празника бяха кметството, Основно училище „Васил Левски” и Народно читалище „Васил Левски 1952.”
Текст и снимки: Валери КОВАЧЕВ