Украйна работи с Турция, но разбира паралелните й отношения с Русия, е заявил пожелал анонимност украински дипломат, съобщава агенция Ройтерс.
„Вместо да критикуваме Турция ние работим с турската страна колкото е възможно повече и не искаме нещо, което не е възможно“, е посочил дипломатът пред чуждестранни журналисти вчера.
„Бихме били щастливи ако Турция се присъедини към санкциите“ и спре полетите от Русия, е заявил дипломатът пред чуждестранни журналисти вчера, като е допълнил, че страната му разбира „реалността“, че Анкара поддържа паралелни връзки с Москва.
Турция критикува инвазията и продава дронове на Киев, въпреки възраженията на Москва. В същото време се противопоставя на санкциите на Запада срещу Русия, като се опитва да използва внимателна реторика на въздържане от отправяне на обвинения както по отношение на конфликта, така и по отношенията на съобщенията за военни престъпления в някои части на Украйна, отбелязва Ройтерс.
Украинският дипломат е отбелязал, че Турция е единствената държава, която е успяла да организира среща за мирни преговори между руски и украински официални лица.
Сто хиляди руски граждани са пристигнали в Турция и са поискали разрешения за пребиваване от началото на войната в Украйна, е заявил още дипломатът.
През същия период в страната са пристигнали 47 хиляди украинци, от които 85 хиляди са се отправили към други държави или са се върнали в родината си.
Турция, която разчита много на енергийния внос от Русия и на руските туристи, се превръща в сигурно убежище за бягащите от санкции руски граждани, много от които инвестират в имоти.
Турция забрани на някои руски военни кораби да преминават през Босфора и по този начин „спаси“ украинския град Одеса, който устоя на руските атаки, е заявил още украинският дипломат.
Някои руски кораби все още преминават и могат да си набавят доставки от териториалните води на Сирия, е посочил дипломатът. „Ние молим турската страна да следи какво се транспортира от Сирия към Русия“, е допълнил той.
Турция се противопоставя на политиката на Русия в Сирия и Либия и анексирането на Крим през 2014 г., но в същото време купи от Русия система за противоракетна отбрана, заради което беше санкционирана от САЩ през 2020 г., посочва Ройтерс.
Източник: БТА