Европейската комисия обяви във вторник, че е постигнато политическо съгласие за налагане на нов пакет санкции срещу Русия, пети от началото на войната в Украйна на 24 февруари.
Новите ограничения предвиждат забрана за вноса на руски въглища, пълна забрана за транзакции от четири руски банки, затваряне на европейските пристанища за руски кораби, забрана руски компании да участват в обществени поръчки в ЕС, както и допълнителни ограничения върху износа за Русия на високотехнологични продукти и разширяване на списъка на санкционираните руски граждани.
„Русия води жестока и безмилостна война не само срещу храбрите войски на Украйна, но и срещу нейното цивилно население. Важно е да се поддържа изключителен натиск върху Путин и руското правителство в този критичен момент“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Според нея досегашните санкции показват “ осезаеми резултати“, но натискът трябва да се засили, за да засегне още по-дълбоко руската икономика.
Забрана за внос на въглища
ЕС смята да наложи забрана за внос на въглища от Русия, за които Европа плаща годишно 4 млрд. евро. Руските въглища осигуряват 46% от нуждите на ЕС. Въпреки, че беше обсъждано цялостно енергийно ембарго, няколко държави, включително Германия и Австрия обявиха, че засега не могат да се откажат от руския газ и затова според германския външен министър Аналена Бербок ще се върви от въглищата през суровия петрол и едва накрая ЕС би спрял вноса на природен газ.
Ограничаване на руските банки
На четири руски банки ще бъде наложена пълна забрана за транзакции от, към и през европейски банки. Еврокомисията съобщава, че сред тях е ВТБ – външно-търговската банка на Русия, която е втората по големина в страната. Общо четирите банки, представляват 23% от пазарния дял в руския банков сектор, съобщава Комисията, без да дава повече подробности. ЕС вече изключи от системата за банкови транзакции SWIFT седем руски банки, запазвайки непокътнати трезорите, през които прави плащанията си за купуване на енергия от Русия.
Затваряне на европейските пристанища
Европейските пристанища ще бъдат затворени за руски плавателни съдове, с изключение на транспортиращите земеделски и хранителни продукти, хуманитарна помощ и енергия. Предлага се забрана за руски и беларуски автомобилни превозвачи. „Тази забрана ще ограничи драстично възможностите на руската индустрия да получава ключови стоки“, казва Фон дер Лайен. Полша, Литва, Латвия и Естония вече затвориха своите магистрали за руски и беларуски камиони, което оставя границата между Финландия и Русия единствената отворена сухопътна връзка между ЕС и Русия. Финландия вече спря жп превозите – пътнически и товарни, с Русия.
Търговски ограничения
ЕС смята да въведе допълнителни целеви забрани за износ на стойност 10 милиарда евро в области, в които Русия зависи от внос, като квантови компютри, модерни полупроводници, машини и транспортно оборудване. Ще бъдат затворени и някои дупки в предишни санкции, които биваха заобикаляни чрез реекспорт. Еврокомисията изчислява, че запушването им ще намали паричния поток на Русия с 5.5 млрд. евро от невъзможност да се изнасят продукти като дърво, цимент, морски дарове, алкохол и др.
Обществени поръчки
ЕС се готви да въведе обща забрана за участие на руски компании в обществени поръчки в 27-те си членки, както и изключване на всякаква финансова подкрепа, независимо дали е европейска или национална, за руски публични органи.
Лични санкции
Предвижда се и разширяване на списъка от руски граждани, които имат забрана за влизане в ЕС и чиито банкови сметки в европейски банки ще бъдат замразени. ЕС е санкционирал вече повече от 850 души, включително президента Владимир Путин заради войната в Украйна. Путин няма забрана за влизане в ЕС, а само ограничение върху сметките си, за да не се пречи на евентуална среща за постигане на мир.
Предстои предложението на Европейската комисия да бъде обсъдено в сряда от посланиците на страните от ЕС в Брюксел, които трябва да постигнат консенсус по мерките преди те да бъдат внесени за окончателно одобрение от европейските правителсва.
Източник: Факти.бг