Никой не иска война, но заплахата от ядрен конфликт винаги съществува, така че трябва да водим отговорна политика.
Това заяви заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев в интервю за РИА Новости.
„Никой не иска никаква война, особено ядрената война е заплаха за съществуването на човешката цивилизация като цяло. В този смисъл са прави онези анализатори, които казват, може би донякъде цинично, че създаването на ядрени оръжия е предотвратило огромна брой конфликти през 20-и и 21-ви век. Всъщност това е вярно“, каза Медведев.
Според него „е очевидно, че заплахата винаги съществува“.
„Като бивш върховен главнокомандващ добре осъзнавам мащаба му и всички наши хора знаят, че целите на ядрените оръжия на страните от НАТО са обекти на територията на нашата страна, а нашите бойни глави са насочени към цели, разположени в Европа и в Съединените американски щати. Но такъв е животът. Затова винаги трябва да се мисли за това и да се води отговорна политика“, каза той.
Медведев припомни Кубинската ракетна криза от 1962 г., която имала „отрезвяващ ефект върху всички – ръководството на Съединените американски щати, НАТО, Съветския съюз, Варшавския договор“.
„Тогава наистина имаше студена война, сега ситуацията според мен е по-лоша от тогава, защото по онова време нашите противници не се опитваха да доведат ситуацията в Съветския съюз до точката на кипене с такава степен на ярост, “, каза Медведев, имайки предвид, че в миналото не са налагани санкции на промишлеността или селското стопанство, както и лични ограничителни мерки.
„Никога не е хрумвало да налага санкции на Брежнев, Подгорни и Косигин. Те, разбира се, разбраха, че е безсмислено, както сега, но тогава поне имаха акъла да не правят това. Сега всички са в неудобно положение, но е необходимо да се общува, макар и само за да се предотвратят всякакви нежелани последици, включително такива ужасни, като например конфликт между Русия и НАТО. Изглежда, че всичко е санкционирано, всеки е в някакъв списък“, каза още той.
Както съобщава RBC според Медведев, Русия може да използва ядрени оръжия, когато:
– територията й бъде атакувана с ядрено оръжие;
– в случай на друга употреба на ядрено оръжие срещу Русия или нейните съюзници;
– ако има посегателство върху критична инфраструктура, в резултат на което руските сили за ядрено възпиране ще бъдат парализирани;
– в случай на акт на агресия срещу Русия или нейните съюзници, в резултат на което съществуването на страната би било застрашено.
На 22 март говорителят на руския президент Дмитрий Песков припомни на американските журналисти концепцията за национална сигурност на страната, която позволява използването на ядрени оръжия, ако съществуването на държавата е застрашено.
Два дни по-късно руски дипломат в ООН вече публично обяви готовността на Русия да използва оръжия за масово унищожение, ако то бъде „провокирано от НАТО“.
Източник: Епицентър