Олиото, брашното, високите цени: какво се случва в германските супермаркети

И в Германия в много магазини рафтовете с олио са полупразни. Брашното и оризът също свършват бързо. Търговците уверяват, че храни има достатъчно и хората не бива да се презапасяват. А цените продължават да растат.

Възрастна клиентка в един от супермаркетите в германския град Котбус се чуди какво става. Застанала е пред рафта с олиото, който е полупразен. Най-вече по-евтините видове олио са изкупени. „Гледам ги с по 3-4 бутилки олио в количките. Каква ли ще е тази работа, пита се човек, ама после започваш и ти да трупаш в количката“, казва жената. Управителят на този магазин признава, че има трудности с доставките заради добре известната ни ситуация, но производители има достатъчно, така че снабдяването на клиентите е подсигурено. Същите уверения идват и от няколко големи вериги за хранителни стоки, сред които „Лидл“ и „Кауфланд“. Посланието към клиентите: няма нужда да се презапасявате.

„Същото беше и в началото на пандемията: просто клиентите трябва да бъдат солидарни помежду си и да купуват само толкова продукти, колкото са им нужни в действителност, а не да се презапасяват“, предупреждава Кристиан Бьотхер, говорител на Федералния съюз на търговците на хранителни продукти. Неговата организация не разполага с информация за недостиг на слънчогледово олио в търговската мрежа, казва Бьотхер.

Поскъпването на храните ще продължи

Същевременно редица икономисти предупреждават, че общото поскъпване на храните ще продължи. Колкото по-дълго продължава войната, толкова по-голяма е опасността, че и в Германия цените трайно ще вървят нагоре. А пробивите в доставките само на първо време ще могат да се запушват със стоки от складовете – в средносрочна и дългосрочна перспектива обаче компенсирането на дефицитите също ще струва повече пари.

И всичко това се случва в ситуация, в която цените и без това нараснаха осезаемо заради все по-скъпата електроенергия. Браншовите представители на производителите в селскостопанския и хранителния сектор вече призовават правителството в Берлин да се намеси. Искането им: държавата да компенсира високите енергийни цени. Като аргумент те припомнят, че високите цени носят и по-високи данъчни постъпления на държавата. Тоест, тя би трябвало да помогне на бизнеса, поне като снижи равнището на акцизите и другите налози върху горивата. „Земеделието и хранително-вкусовата промишленост са стратегически отрасли, които трябва да имат предимство при снабдяването с енергия“, гласи позицията на браншовите организации.

Едва след няколко месеца ще узнаем размера на щетите

Те се опасяват още, че аграрният сектор ще пострада и от недостига на вносни продукти, суровини, фураж и торове, за който е виновна войната. Като възможна мярка се предлага да бъдат освободени за засаждане до половин милион хектара земеделски площи, които са блокирани според изискванията на ЕС. Франц-Йозеф Холценкамп от браншовата организация на производителите в селскостопанския и хранителния сектор припомня, че в Германия земеделската земя е ограничена, тъй че трябва да се използват всички налични площи. Според него това още не означава, че по принцип трябва да се загърбят изискванията за устойчиво селско стопанство. Това може да се компенсира чрез прилагането на модерни технологии и чрез дигитализация, смята Холценкамп.

Независимо от това колко дълго ще продължи войната в Украйна, едва след няколко месеца ще осъзнаем истинския обхват на последствията за непосредственото снабдяване на населението с хранителни стоки. Тоест, едва когато бъде събрана реколтата и когато стане ясно какви страдания са понесли украинците – не само лични, но и икономически.

Източник: dw.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *