Стефан Джендов
Гласове
Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев заяви, че правителството няма да преговаря с „Газпром“ за подписване на нов договор за доставка на природен газ, защото спазва наложените на „Газпром“ санкции върху доставките на природен газ в ЕС.
Ще се търсят алтернативни източници на доставка, казва Василев. Единият е LNG от терминалите в Турция и Гърция, като за доставките ще се използват старите газопроводни трасета до Гърция и Турция.
Отделно от това ще се поискат допълнителни доставки от Азербайджан и включване в единния договор за доставки на природен газ за държавите от ЕС, който ще подпише Европейската комисия.
„Чудесна“ новина, Честито на индустрията и битовите потребители!
Странно е обаче защо няма да подпишем договор с „Газпром“, след като ЕС не наложи санкции върху доставките на нефт и газ за Европа. А може би на Асен Василев вече са му съобщили, че след като България е в списъка на неприятелските за Русия страни, доставки на природен газ от „Газпром“ няма да има.
Но може и да сме зрители на второ действие от пиесата „Маккейн-Орешарски“ , в което този път главни действащи лица бъдат премиерът Кирил Петков и шефът на Пентагона.
Въпреки оптимизма на управляващите, с доставките на LNG ще възникнат и някои „дребни“ проблеми, като например факта, че този газ няма как да стигне до България, защото няма ривърсна връзка с Турция и Гърция за това трасе, макар че Асен Василев твърди друго.
Освен това, старите тръби не са в експлоатационна готовност за пренос на природен газ.
В допълнение, трябва да се отчете и факта, че доставките на LNG през терминалите в Турция и Гърция, доколкото са възможни, е доста несигурно мероприятие, тъй като практически е невъзможно да има равномерни ежедневни доставки на природен газ от тези терминали поради спецификата при резервиране на капацитети и количества, регазификацията, транспортирането им до България и възможността за складиране на наша територия в различни времеви периоди, свързани с технологичия режим на нагнетяване и добив в газохранилището в Чирен.
Що се отнася до договора за доставки от Азербайджан, който изтича през юни, също е под въпрос дали ще бъде подписан нов такъв. Факт е, че капацитетът на газопровода ТАР (10 млрд. м.3.) вече е договорен, а ние още не сме започнали преговори.
Нещо повече, договорените вече количества надхвърлят с около 3 млрд. м.3 максималния му капацитет за добив и Азербейджан е принуден да закупува недостигащите му за изпълнение на подписаните договори количества от „Газпром“. Другият проблем е, че според прогнозите, поради дефицита на газ и войната в Украйна ,“СОКАР“ (газовата компания на Азербайджан) дискутира цени близки до 2 000 EURO/1000 м.3.
Но нашите правителствени лидери, както обикновено, не живеят в реалния свят и изпълняват чужди поръчки, без значение какви са последствията за България.
Или, както твърди Асен Василев, очакват наготово ЕС да договори цялото количество газ за страните от ЕС, което също е абсурдно, защото това ще доведе до неправомерно прекратяване на вече подписани дългосрочни договори за доставки с всяка от страните в Съюза, в резултат, на което ще се стигне до плащане на колосални по размерите си неустойки към доставчиците
Отказът от подписване на нов договор за доставка на природен газ с „Газпром“ напомня за анекдота за циганина и коня. Циганинът бил беден и решил да приучи коня си да не яде. Всичко вървяло добре и обучението вече било към края си, но конят умрял от глад.
Източник: Епицентър