- Средната работна заплата в музеите и галериите е 832 лева
- 182 музея и галерии в страната работят на щат само 2947 души
Нов живот
Предложенията в проекто-бюджета за 2022 година, свързани с музеите, предизвикаха тревога и разгорещени дискусии.
Управителният съвет на Сдружението на българските музеи е изпратило писмо до премиера Кирил Петков, в което заявяват, че отношението към музейното дело е обидно.
КТ „Подкрепа“ в НФ „Култура“ подготвя масови протестни действия във всички музеи, галерии и библиотеки в страната. Кърджалийските музейни работници подкрепят исканията.
В 182 музея и галерии в страната работят на щат само 2947 души на средна възраст 45-50 години. През 2020 г. посещенията в музеите, съпоставени с 2019 г., са намалели с 58.2%. Намалели са и посещенията на чужденци в музеите – с около 1 млн. /с 81.3%/ спрямо 2019 г. Непрекъснато се увеличават разходите за издръжка на музеите – за електроенергия, отопление, за преодоляване на последствията от ковид пандемията, поради инфлацията и др.
Ние, специалистите в музеите, художествените галерии и библиотеките, остро протестират срещу малкия размер на средствата, предвидени за тяхното развитие. Увеличението на парите за националните и регионалните музеи и галериите спрямо миналата година е с мижавите 5%, а това за регионалните библиотеки е с не по-малко унизителните 9.2%. С този бюджет България е обречена на мизерно и срамно съществуване и в културно отношение, се казва в декларацията на НФ „Култура“, КТ „Подкрепа“.
С предвидените 5 процента нарастване на единния разходен стандарт трябва да дадем увеличението на минималната работна заплата. Реално тя ще се изравни с възнаграждението на някои от специалистите. Но тези средства не позволяват да увеличим заплатите на специалистите. Според мен, музеите и галериите ще бъда дълбоко засегнатите, коментира Даниела Коджаманова. И добавя: Регионалният исторически музей в Кърджали с художествения отдел „Станка Димитрова“ получават държавна субсидия за 32 щатни бройки по около 14 хиляди лева за една. В тази сума са включени издръжка, дейности, фондове – всичко. В условия на инфлация, е ясно че средствата перманентно не достигат и мижавото увеличение няма да свърши работа.
Заплатите на работещите в музеите висококвалифицирани специалисти – научни сътрудници, уредници, реставратори и художници, са най-ниските от всички категории специалисти с висше образование у нас. Средната работна заплата в музеите и галериите е 832 лв.
Протестиращите искат да бъде увеличен с 50% Единният разходен стандарт за субсидирана бройка на държавните музеи, художествените галерии, Центъра за подводна археология, Културния център „Двореца“ и Българската национална филмотека и регионалните музеи и галерии. Със същия процент да бъде увеличен с 50% Единният разходен стандарт за субсидирана бройка на регионалните библиотеки.
В текста се казва още, че е необходимо изготвянето на нормативни актове, с които да бъдат осигурени /извън единния разходен стандарт за издръжка на музеите/, допълнително средства за обезщетение при пенсиониране и за работно облекло, както е в системата на образованието.
Наложително е въвеждането на допълнителен стандарт за дейност, свързана с попълване на музейните фондове, обновяване на постоянни и временни експозиции, изложби, дигитализация на движими културни ценности и представяни онлайн, издаване на каталози, публикации, музейни известия, рекламни материали и др.,
Специалистите предупреждават, че с подготвяния бюджет музеите и галериите ще опустяват, а движимото културно-историческо и природно наследство ще се руши