Турция и Европейският съюз трябва да обсъдят подновяването на миграционното споразумение от 2016 г. по време на среща късно на 21 януари, заяви външният министър Мевлют Чавушоглу, цитиран от турското англоезично издание Hurriyet Daily News и Агенция „Фокус“.
„Предадохме нашето предложение за актуализиране на споразумението за миграция. Ще обсъдим подробностите за това“, каза Чавушоглу на съвместна пресконференция с първия дипломат на ЕС Жозеп Борел преди срещата им в Брюксел.
Чавушоглу припомни предложението на Турция за провеждане на многостранна конференция относно проблемите в Източното Средиземноморие, като отбеляза, че ще обсъди въпроса с Борел.
Турция и Европейският съюз също ще „оценят конкретните стъпки, които могат да предприемат през предстоящия период, включително либерализиране на визовия режим и актуализиране на споразумението за митническия съюз“, отбеляза той.
„Важно е да се създаде положителна атмосфера в отношенията между Турция и ЕС и са необходими конкретни стъпки, за да бъде тя устойчива“, каза министърът.
И от двете страни се появи политическа воля за създаване на по-положителна атмосфера в отношенията между ЕС и Турция след публикуването на съвместно изявление на срещата на върха на блока миналия месец, каза Чавушоглу, отбелязвайки, че двете страни са направили взаимни положителни изявления за по-добри отношения.
„Предоставихме по-добра възможност за диалог. Ето защо днес съм в Брюксел“, каза Чавушоглу.
Министърът заяви, че е дошъл в Брюксел, за да уточни подробностите за предстоящото посещение на лидерите на ЕС Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел в Турция по покана на президента Реджеп Тайип Ердоган.
В региона има сериозни проблеми, което означава, че сътрудничеството между Турция и ЕС е жизненоважно в търсенето на решение, каза министърът.
Междувременно Борел заяви, че Турция и Европейският съюз са започнали новата година в положителна атмосфера и че Съюзът приветства възобновяването на преговорите между Анкара и Атина относно взаимно застъпващите се териториални претенции в Източното Средиземноморие.
„Видяхме подобрение в общата атмосфера. Силно желаем да видим устойчива деескалация в Източното Средиземноморие“, каза той.
Заявявайки, че Турция и Европейският съюз могат да действат на основата на взаимното разбирателство, Борел каза: „Нашите отношения се основават на взаимни интереси. Надявам се, че можем да работим за връзки, които да осигуряват прогрес и стабилност на сътрудничеството.“
Напрежението между съюза и Турция достигна нови нива миналата година, след като Анкара изпрати сеизмичен кораб да търси газови находища в Източното Средиземноморие, предизвиквайки раздразнение в ЕС и страните-членки Гърция и Кипър.
Но в седмиците, след като Турция изтегли кораба „Оруч Рейс“ през ноември 2020 г. и Брюксел обяви плановете си за разширяване на санкциите миналия месец, двете страни смекчиха своята реторика.
Наскоро Турция и Гърция се споразумяха да проведат проучвателни преговори по морския си спор в Истанбул на 25 януари, като възобновят консултациите, преустановени през 2016 г.
През март 2016 г. Анкара и Брюксел постигнаха сделка за спиране на незаконната миграция през Егейско море и подобряване на условията на повече от 3 милиона сирийски бежанци в Турция.
Турция обаче често повдига опасения относно нежеланието на Европейския съюз да приема бежанци, както и бюрократичните препятствия при получаването на обещани средства – 6 милиарда евро за задържането на бежанците .
Турските политици разкритикуваха и европейските си партньори, че не са изпълнили изцяло сделката от 2016 г., която включва и политически ангажименти, включително либерализация на визите за турските граждани, пътуващи до Европа, отваряне на нови глави в процеса на присъединяване и започване на преговори за надграждане на митническия съюз между ЕС и Турция.
Източник: Епицентър