Навършват се 170 години от рождението на Иван Вазов. През 1850 г. на днешна дата (по стар стил, по нов стил е 7 юли) в Сопот е роден „Патриархът на българската литература“ Иван Вазов. Вазов е писател, поет, драматург, публицист, почетен член на БАН (1921), почетен доктор на филологическите науки. Брат на офицерите от Българската армия Георги Вазов и Владимир Вазов. Учи при Партений Белчев и Ботьо Петков, а след това в Пловдивската гимназия.
През 1870 г. е изпратен в Румъния да практикува търговия при чичо си, но бяга в Браила, където попада в средите на българските хъшове. В периода 1872 – 1873 г. учителства в България. През 1875 г.става член на революционния комитет в Сопот. След избухването на Априлското въстание 1876 г. емигрира през Цариград в Румъния. Първата му стихосбирка е „Пряпорец и гусла“ (1871), последвана от „Тъгите на България“ (1877).
През Руско-турската война (1877 – 1878) пише трета стихосбирка „Избавление“.
След Освобождението се премества в Пловдив, където развива активна обществено-политическа и публицистична дейност. Заедно с Константин Величков описва в продължение на 5 год. в-к „Народний глас“, главен редактор е на сп. „Наука“, съставител на литературното сп. „Зора“ (1885).
Отново с К. Величков участва в съставителството на двутомната „Българска христоматия“ (1884). От това време са поетичният цикъл „Епопея на забравените“, повестта „Чичовци“ и др. През есента на 1886 г. напуска България и се установява в Одеса.
През 1894 г. излиза романът „Под игото“, последван от драмата „Хъшове“ (1894) и романа „Нова земя“ (1896). От 1889 г. живее в София. Издава сп. „Денница“. От 1897 до 1899 г. е министър на народната просвета в кабинета на Константин Стоилов. По време на войните създава високопатриотични песни, с които възпява героизма на българския войник. Автор е на многобройни пътеписи, есета, статии и исторически повести. Носител на ордена „Св. равноапостоли Кирил и Методий“ (1920). Произведенията му са преведени на около 50 езика.
Иван Вазов умира на 22 септември 1921 г. в София.
Иван Вазов е с непреходно значение и трябва да укрепваме неговата памет. Това каза заместник-кметът на Столична община доц. Тодор Чобанов пред журналисти по повод 170-ата годишнина от рождението на Иван Вазов, предаде агенция „Фокус“.
„И тази година и следващата са години на Вазов. Множество събития сме планирали и организираме с Инициативен комитет, в който участват активно както нашите любими партньори от Народния театър, такса и много други организации. Разбира се и Националния литературен музей. Организации, с които всички заедно сме си поставили за цел да припомним на българския народ каква уникална личност е Иван Вазов“, каза Чобанов.
Заместник-кметът на Столична община сравни Вазов с светите братя Кирил и Методий.
„Той поставя тази солидна основа, в която се изгражда българската книжовност“, изтъкна още доц. Чобанов.
По думите му в своето творчество Иван Вазов докосва теми, които са универсални, които са изключително важни за сформирането на нашата съвременна идентичност.
Доц. Чобанов изтъкна, че Иван Вазов е живял в София и е оказал огромна роля за мисленето на софиянци.
„Да му отдадем заслужената почит“, каза още доц. Чобанов.
Днес валидираха пощенска марка в памет на Иван Вазов в столицата.
Валидирането се състоя пред Регионалния исторически музей – София. Марката е с лика на Вазов. На събитието присъстваха заместник-кметът на Столична община доц. Тодор Чобанов, изпълнителният директор на „Български пощи“ Деян Дънешки и авторът на художествения проект Вилиам Китанов. Събитието се проведе навън при спазване на противоепидемични мерки.